Çocuk, arkadaş ister; Sokakta oynamak ister…

March 12, 2010

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi olarak, 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Kayseri İli ilköğretim okulları düzeyinde “Çocuk arkadaş ister; Sokakta oynamak İster” başlığı altında resim yarışması düzenlenmektedir.

Sokaklar bir zamanların çocukları için buluşma mekanı idi. Hiç kimsenin olmayan ama herkesin olan. Ve çocuk için herşey demek olan “oyun”  sokakta, arkadaşlarla oynanırdı. Bugünün kent hayatında çoğu kez haklı sosyal nedenlerle de olsa çocukların oyun alanları evin bir köşesi –çoğunlukla bilgisayar karşısı- ya da en iyi ihtimalle mahalle parkları. Ne yapıp edecekleri, nasıl oynayacakları büyükler tarafından belirlenmiş, düşünüp üretmelerine zemin yaratmayan oyuncaklarla donatılmış parklar. Sokaklar ise bir paylaşım alanı olmaktan giderek uzaklaşan çoğunlukla ulaşımın sağlandığı mekanlar…

Bu koşullarda çocukların sokakları arkadaşları ile birlikte oynayabilecekleri birer oyun alanı olarak nasıl gördükleri / görecekleri  biz mimarlar için merak konusu. Bu nedenle Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Çocuk ve Mimarlık Komisyonu bu yılki resim yarışmasının temasını “Çocuk arkadaş ister, sokakta oynamak ister” olarak belirlemiştir.

Çocukların çevrelerine sorgulayarak bakmalarını amaçlayan komisyon, bahsedilen gerekçelerle “sokak” ve “oyun” kavramlarını araç kıldığı resim yarışmasının takvim ve koşullarını aşağıda duyurmaktadır.

Yarışma, anaokulu (5-6 yaş) ve 1.-5. sınıflar arası ilköğretim öğrencilerine açıktır. Teslim tarihi; 12 Nisan 2010

bilgi için…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: